کاردستی٬ بازی و آموزش برای کودکان٬ والدین و علاقه مندان
با کودکان خود بازی کنید: بازی ریاضی برای کودکان دبستانی

play with kids 

سلام. امروز قصد دارم یک بازی بسیار ساده و در عین حال٬ جذاب ریاضی را برای کودکان سال های ابتدایی دبستان معرفی کنم٬ گر چه همه ی گروه های سنی می توانند این بازی را انجام دهند و از آن لذت ببرند.

یک برگ کاغذ را برای هر شرکت کننده بردارید و روی آن به تعداد دلخواه (معمولاْ بین ۳ تا ۶ عدد) تصویر ساده و بدون پای بدن یک حشره مثل سوسک یا هر حشره ی دیگر را بکشید. می توانید با گذاشتن چشم و دهان و اجزای دیگر٬ به آن جلوه ای فانتزی بدهید یا از خود کودک بخواهید که آن را نقاشی کند. حالا به چیزی شبیه یک تاس احتیاج دارید که من پیشنهاد می کنم آن را هم خودتان با استفاده از مقوا به شکل یک مکعب ۵×۵ یا ۴×۴ سانتیمتر٬ بسازید و در هر طرف آن٬ اعداد را به شکل نوشته یا هر طریقی که دوست دارید٬ از یک تا شش مشخص کنید. (البته بهتر است اعداد را بنویسید تا کودک به نوشته ی آنها توجه کند). حالا بازی را شروع کنید. هر نفر به نوبت تاس می اندازد و کسی که موفق به آوردن عدد شش شد٬ یکی از پاهای حشره ی خود را نقاشی می کند و می کشد. این کار تا اتمام طرح پاهای همه ی حشرات طراحی شده ادامه پیدا می کند و کسی که زودتر طرح هایش را کامل کند٬ برنده است (البته سعی کنید بچه ها برنده ی این بازی باشند!

این بازی را با شکل های مختلف و عددهای مختلف انجام دهید. مثل عنکبوت یا هشت پا یا حتی هزار پایی که مثلاْ عدد ۱۰ را برای پاهایش انتخاب می کنید. برای عددهای بزرگ تر از شش٬ می توانید از ۲ عدد تاس استفاده کنید تا جمع اعداد دو تاس٬ معادل عدد قراردادی شما باشد. به این وسیله٬ ذهن کودک را به جمع بستن هم وا می دارید. خال های پینه دوز٬ دایره های روی بال پروانه٬ دست های آدم برفی و ..... بسیاری از شکل های دیگر٬ می تواند موضوع بازی شما باشد. به بازی خود تنوع بدهید و خلاقیتتان را به کار ببندید و من را هم از نتایج کارتان بی خبر نگذارید. با کودکان و دوستانتان بازی کنید و از در کنار هم بودن و سرگرم شدن و آموختن٬ لذت ببرید.